Dækket Rebel X Star 01 EVO2 er specifikt designet til enduro-konkurrencemotorcykler. Det garanterer optimale præstationer på en række forskellige overflader, hvilket gør det perfekt til sommerløb. Godkendt af Fédération Internationale de Motocyclisme (FIM), opfylder det de strengeste standarder for kvalitet og sikkerhed.
Rebel X Star 01 EVO2 er udviklet til at maksimere grebet og tilbyde enestående holdbarhed på de varierede terræner i enduro-konkurrencer. Dets karakteristiske design, med knopper i form af en femkant, sikrer en ideel balance mellem trækkraft og levetid. Dette gør det muligt at opretholde en høj ydeevne gennem hele løbet, selv under de mest krævende forhold.
Tilbydes i bagversion (140/80-18 70P TT) og forversion (90/100-21 57M), er Rebel X Star 01 EVO2 designet til at imødekomme behovene hos både professionelle og amatørkørere. Uanset om du er en erfaren konkurrent eller en motorcykelentusiast, lover dette dæk dig en bemærkelsesværdig køreoplevelse.